pająki

Pająki – Pelikany jednak nie wyginęły!

Już w drugiej połowie dziewiętnastego wieku ludzie natrafili na bursztyn, który miał około 50 milionów lat. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w jego wnętrzu znaleźli pająka. Nie był to jednak znany nam stawonóg. Swoim wyglądem przypominał on pelikana. Okazuje się, że Pająki – Pelikany nie są reliktem dawnej epoki. One żyją do dzisiaj!

Jak wyglądają Pająki – Pelikany?

Te nietypowe stawonogi posiadają długie tyczkowate odnóża, tak samo, jak inne pająki, lecz różnią się od nich głowami. Pająki – Pelikany są bowiem wyposażone w nietuzinkowe szczęki, które wystają z ich głów. Ich aparaty gębowe są bardzo długie i swoim wyglądem przypominają dziób pelikana. Stąd też nazwa tych pająków. Nie należą one do dużych gatunków pająków. Mają one zaledwie 2 – 8 mm.
Nie tylko ich wygląd jest oryginalny. Pająki – Pelikany mają także niespotykane zachowanie. Są one kanibalami. Znaczy to tyle, że żywią się innymi pająkami. W tym celu właśnie używają swojego długiego dzioba. Zapewnia on im pożywienie oraz bezpieczeństwo, gdyż może on zaatakować swoją niczego nieświadomą ofiarę na odległość. W związku z tym Pająk – Pelikan sam nie zostanie ukąszony w trakcie walki. Z tego powodu mają one także drugi przydomek. Niektórzy nazywają te stawonogi Pająkami – Zabójcami.

Gdzie żyją pająki z dziobem pelikana?

Naukowcy odkryli, że na świecie jest około 26 gatunków tych pająków. 18 z nich odkryto niedawno, bo jakieś 3 lata temu na Madagaskarze. Sześć żyje w Południowej Afryce, a pozostałe można spotkać w Australii, a konkretnie na Wyspie Kangura. Oba żyjące tam gatunki Pająków – Zabójców przetrwały pomimo tego, że kilka lat temu wyspa ta stanęła w płomieniach. Naukowcy przypuszczali wtedy, że Pająki – Pelikany wyginęły, gdyż żyją one nisko położonej ściółce w pobliżu roślinności eukaliptusowej, która łatwopalna. Przypuszczenia naukowców badających Wyspę Kangura okazały się jednak błędne, co niedawno potwierdzili.