Podsumowanie najważniejszych informacji z danej książki to świetny sposób na zapoznanie się z konkretną powieścią. Choć oczywiście nie zastąpi ono faktycznego przeczytania danej lektury, jest w stanie rozjaśnić wiele na jej temat. Streszczenia mogą być też przydatne w inny sposób. W tym poradniku znajdziesz informacje na temat tego, dlaczego warto jest korzystać z tego typu pomocy naukowych.
Dlaczego streszczenia lektur mają negatywną reputację?
Skrót wiadomości na temat danej lektury często bywa utożsamiany z pójściem na łatwiznę. W rzeczywistości, zapoznanie się ze streszczeniem lektury może pomóc w jej lepszym zrozumieniu. Często książki będące w kanonie są pisane w specyficznym języku, przez co nie każdy jest w stanie przyswoić ją w 100% tak, jak chciałby tego jej autor.
Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść streszczeń lektur jest fakt, że podkreśla ono najważniejsze informacje z danej powieści. To spore ułatwienie, a szczególnie wtedy, gdy na podstawie lektury ma się przygotować dłuższą wypowiedź ustną czy pisemną.
Pomoc przy pisaniu wypracowania
Podczas lektury książki, można zapomnieć o ważnych wiadomościach, które są potrzebne do ujęcia w wypracowaniu. Korzystając ze streszczenia lektur, łatwiej jest zlokalizować i zapamiętać to, co najważniejsze.
Krótsza forma lektury sprawia, że powrót do konkretnej treści jest znacznie łatwiejszy. To argument, o którym często zapominają nauczyciele, odradzający swoim uczniom korzystanie z tego typu pomocy naukowych. Dlatego zanim podejdzie się do napisania wypracowania, warto jest sięgnąć do streszczenia danej książki.
Wsparcie przy pisaniu sprawdzianu
Podobnie sprawa prezentuje się w przypadku pisania testu znajomości treści konkretnej powieści. Wiadomym jest, że niewielu pedagogów jest w stanie wyrecytować większe fragmenty „Pana Tadeusza”, „Lalki” czy „Wesela”. Podobnie jest z uczniami, którzy często muszą kilka razy przeczytać dany fragment, by lepiej go zrozumieć.
Zapoznając się ze streszczeniem, można swobodnie wrócić do interesującego wątku i poddać go głębszej analizie. Dzięki temu na egzaminie czy sprawdzianie uczeń może wypaść znacznie lepiej.
Powtórka przed egzaminem końcowym
Streszczenia powieści i dramatów są też świetnym sposobem na powtórkę wiadomości. Najważniejsze informacje można wypisać w notatkach lub stworzyć z nich mapę myśli. Tego typu rozwiązanie z pewnością pomoże podczas zdawania ustnego czy pisemnego egzaminu, a także matury czy testu ósmoklasisty.
Streszczenia są doskonałym wsparciem dla większości uczniów. Dlatego warto z nich korzystać, bez względu na to, czy uczeń jest w szkole podstawowej czy średniej.