Tajemniczy termin DNA przewija się w życiu każdego człowieka już od najmłodszych lat, poczynając od zajęć szkolnych z biologii, przez media czy różnego rodzaju medyczne wywiady, kończąc na codziennych rozmowach, zasłyszanych na ulicy bądź wśród bliskich.
Jego istotność dla nauk medycznych jest niepodważalna, aczkolwiek streszczenie krótkiej definicji nie należy do najprostszych zadań, zatem czym jest DNA?
Znaczenie DNA
Kwas deoksyrybonukleinowy, bo tak właściwie brzmi pełna nazwa DNA, jest cząsteczką, składającą się z dwóch komplementarnych nici, które owinięte wokół siebie układają się na kształt spirali. Znajduje się przede wszystkim w jądrze komórkowym, a także w mitochondriach lub w przypadku roślin w chloroplastach. Wyjątkowość tej struktury polega na byciu nośnikiem materiału genetycznego, unikalnego dla każdego człowieka. Zawiera informacje na temat funkcjonowania oraz budowy danego organizmu i przekazywana jest na zasadzie dziedziczenia.
Do czego wykorzystywane jest DNA?
Rozwój medycyny oraz genetyki pozwolił na skrupulatną analizę materiału genetycznego, a informacje uzyskane w wyniku takich badań wykorzystywane są między innymi do określenia przyczyn powstania danej choroby genetycznej oraz ustalenia mechanizmów jej dziedziczenia, co umożliwia zastosowanie odpowiedniego leczenia. Ponadto badanie poszczególnych genów informuje o ich oddziaływaniu na zdrowie.
Badania genetyczne znalazły również szerokie zastosowanie w kryminalistyce, gdzie służą do identyfikacji przestępców, a także są pomocne w ustaleniu tożsamości zwłok, nawet tych odnalezionych po wielu latach, bowiem pozostałe szczątki są doskonałym źródłem informacji. DNA służy także do ustalania ojcostwa oraz pokrewieństwa, pomiędzy poszczególnymi osobami.
Tutaj znajdziesz więcej ciekawych informacji na temat ludzkiego organizmu.