Paracetamol jest jednym z najpopularniejszych na świecie leków przeciwbólowych. Zażywamy go, kiedy boi nas głowa, brzuch, ząb. W ten sposób łagodzimy nasze dolegliwości bólowe. Ten lek ma jednak niekorzystne skutki uboczne. Może on wpływać na nasze zachowanie.
Badania nad wpływem paracetamolu na ludzkie zachowanie
Paracetamol lub inaczej acetaminofen znany jest już od blisko siedemdziesięciu lat. Ma on przede wszystkim działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jednak przeprowadzone już 2010 roku badania nad tym pozornie niegroźnym lekiem ujawniły niektóre jego skutki uboczne. Według nich ludzie przyjmujący paracetamol mają osłabione funkcje poznawcze oraz obniżoną wrażliwość. Dodatkowo ich empatia jest na zdecydowanie niższym poziomie niż u osób, które nie przyjęły leku.
Najnowszy eksperyment został przeprowadzony w 2020 roku w Ohio przez neurobiologa Baldwina Way’a. Badania wykazały, że przyjmowanie paracetamolu ma wpływ na podejmowanie ryzyka. Ludzie odczuwają zdecydowanie mniejszy strach, a ich negatywne emocje się zmniejszają. Swoje wnioski opublikował na łamach „Social Cognitive and Affective Neuroscience”.
Paracetamol a podejmowanie ryzyka
W eksperymencie naukowców z Ohio wzięło udział aż ponad 500 osób. Głównie byli to studenci. Cześć z nich otrzymała pojedynczą dawkę maksymalną zalecaną dla osoby dorosłej. Jest to 100 mg acetaminofenu. Reszta osób otrzymała placebo.
Wszyscy uczestnicy eksperymentu mieli pompować balon na ekranie komputera. Za każde kliknięcie powiększające balon, uczestnik otrzymywał wirtualną gratyfikację. Zadaniem każdego z uczestników było zarobienie jak największej kwoty. Musieli oni więc pompować balon jak najdłużej to możliwe. Jednak, kiedy balon pękł, uczestnik zostawał z niczym. Oczywiście, w każdym momencie mogli oni przerwać pompowanie.
Wnioski, które wyciągnęli naukowcy z Ohio, po przebadaniu całej grupy studentów są dość ciekawe. Okazało się, że osoby, które przyjęły paracetamol, podejmowały w trakcie eksperymentu większe ryzyko. Pompowali swoje balony zdecydowanie dłużej niż osoby, które otrzymały placebo. W związku z tym ich wirtualne balony pękały, a zarobek przepadał.
Baldwin Way w swojej publikacji zwrócił uwagę na to, że przyjmowanie paracetamolu poza laboratorium może mieć wpływ na podejmowanie przez ludzi ryzykownych zachowań, takich jak kradzieże, napaści czy przyjmowanie narkotyków.