Układ Słoneczny – co wiemy o Saturnie

Saturn jest niewiele mniejszy od Jowisza, a jego promień średni jest ponad dziesięć razy większy od promienia Ziemi. Gęstość planety jest również zbliżona do gęstości Jowisza. Saturn ma 18 (może nawet 25) księżyców. Saturn obiega Słońce w czasie 29 lat i 117 dni, co oznacza, że rok na planecie trwa prawie 30 lat ziemskich.

Ważne informacje o Saturnie

Okres obrotu planety wokół osi wynosi na równiku 10 godzin i 14 minut i rośnie do 10 godzin 38 minut. Planeta otoczona jest charakterystycznymi pierścieniami, które rozciągają się od 9 tys. do 77 tys. km od powierzchni planety. Promienie mają grubość około 3 km i składają się z ogromnej ilości odłamków skalnych pokrytych lodem, bądź też z samych brył lodowych. Warto dodać, że w tym kontekście wiele osób ciekawi się tematem kosmicznego deszczu – więcej o nim przeczytamy tutaj: https://www.astrolodzy.pl/czym-jest-kosmiczny-deszcz/. Okres obiegu wokół Saturna najbardziej wewnętrznych części pierścienia wynosi cztery godziny, natomiast najbardziej zewnętrznej – 14 godzin. Powstanie pierścieni tłumaczy się zazwyczaj rozerwaniem przez siły przepływowe planety istniejącego niegdyś satelity, który zanadto zbliżył się do jej powierzchni. Na powierzchni Saturna widoczne są pasy obłoków oraz zielonkawe czapy polarne.

Saturn ma prawdopodobnie budowę gazową, z przeważającą ilością helu i mniejszą ilością wodoru. Jest tam również metan. Na planecie każda pora roku trwa około siedmiu i pół lat ziemskich. Praktycznie nie można jednak odróżnić lata od zimy, bowiem jest tam małe nasłonecznienie. Atmosfera tylko nieznacznie zmienia się z upływem pór roku.